Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham.

wg.J 21, 1-19


1Potem znowu ukazał się Jezus nad Morzem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: 2Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. 3Szymon Piotr powiedział do nich: Idę łowić ryby. Odpowiedzieli mu: Idziemy i my z tobą. Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie złowili. 4A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. 5 A Jezus rzekł do nich: Dzieci, czy macie co na posiłek? Odpowiedzieli Mu: Nie. 6 On rzekł do nich: Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie. Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. 7 Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: To jest Pan! Szymon Piotr usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę - był bowiem prawie nagi - i rzucił się w morze. 8 Reszta uczniów dobiła łodzią, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko - tylko około dwustu łokci. 9 A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli żarzące się na ziemi węgle, a na nich ułożoną rybę oraz chleb. 10 Rzekł do nich Jezus: Przynieście jeszcze ryb, któreście teraz ułowili. 11 Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości, sieć się nie rozerwała. 12 Rzekł do nich Jezus: Chodźcie, posilcie się! Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: Kto Ty jesteś? bo wiedzieli, że to jest Pan. 13 A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im - podobnie i rybę. 14 To już trzeci raz, jak Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. 15 A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci? Odpowiedział Mu: Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham. Rzekł do niego: Paś baranki moje. 16 I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie? Odparł Mu: Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham. Rzekł do niego: Paś owce moje. 17 Powiedział mu po raz trzeci: Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie? Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: Czy kochasz Mnie? I rzekł do Niego: Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham. Rzekł do niego Jezus: Paś owce moje. 18 Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz. 19To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to rzekł do niego: Pójdź za Mną!


"Idę łowić ryby" - powiedział do apostołów Piotr. Od trzech lat nie łowili ryb po tym, jak Jezus powołał ich na swoich uczniów. Teraz Jezus przychodzi ponownie do tych rybaków z Galilei, aby ich znów wezwać. Jezus zjawia się w czasie, gdy oni próbowali złowić choć jedną rybkę na śniadanie.

Piotr reaguje spontanicznie, gdy umiłowany uczeń rozpoznał w Przybyszu Zmartwychwstałego Pana - płynie ok. 90 metrów i sam wyciąga sieć wypełnioną rybami. On ma dużo sił! 153 ryb to, jak chce św. Hieronim, wszystkie znane gatunki ryb. Piotr będzie ciągnął ku Chrystusowi wszystkie narody! Piotr ma dużo sił, ale czy aby czegoś mu nie brakuje?

Pan Jezus trzy razy zadał Piotrowi pytanie o miłość.

Język polski, niestety zbyt ubogi, nie potrafi oddać pełnego znaczenia tego opowiadania.

W języku greckim, w którym została napisana ta Ewangelia, występują trzy słowa oznaczające miłość.

  • Agape - miłość jako bezinteresowne oddanie się, jako służba. Taką miłością kocha Bóg;
  • Filia - miłość przyjacielska (Od tego słowa pochodzi np. filantropia);
  • Eros - miłość uczuciowa pomiędzy mężczyzną i kobietą - zakochanie się;

Pan Jezus zadał Piotrowi pytanie: "Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?" i użył słowa agapas me, natomiast Piotr odpowiedział: Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham (filio). No, Piotr nie zrozumiał o co chodzi Jezusowi. Pan Jezus wiec po raz drugi zadaje mu to samo pytanie: Agapas me? A Piotr: - "Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham"-Filio - (Jezusowi ręce opadły. Myślał, że ma do czynienia z inteligentnym człowiekiem!). Pan Jezus po raz trzeci zadaje to samo pytanie, ale już nieco inaczej: "Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie" - fileis me? Jezus zniżył się do poziomu Piotra i następnie wypowiedział proroctwo: "Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz. To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga." Jezus przepowiedział, że w przyszłości Piotr odda życie za Jezusa, a więc będzie w stanie pokochać Go miłością Agape - doskonałą, ale teraz jeszcze miłość Piotra jest niedojrzała.

Pan Jezus zaakceptował Piotra takim jakim był - niedojrzałym w miłości i takiego ustanowił pasterzem Jego (Jezusowych) owiec!


Być może twoja sytuacja duchowa jest podobna do sytuacji św. Piotra. Kiedyś czułeś się powołany osobiście przez Jezusa, przeżyłeś chrzest w Duchu Świętym, albo inne doświadczenie religijne. Charakteryzowała ciebie wielka gorliwość i zapał. Po jakimś czasie gorliwość osłabła a Jezus jakby nie był żywy w twoim życiu. On nie jest od ciebie daleko! Gdy ty próbujesz robić wszystko, tylko nie być jego uczniem, On chce cię znów powołać, analogicznie jak św. Piotra. Jezus nie będzie czekał, aż ty zostaniesz świętym i w pełni dojrzałym w miłości. On nie czekał na Piotra, więc nie będzie czekał na twoją dojrzałość. Wystarczy, że powiesz: "Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham", czyli zgodzisz się spełniać swoje powołanie życiowe a Jezus poprowadzi cię ku świętości, miłości dojrzałej - agape.